NOVINKY
TISKOVÁ ZPRÁVA      11. 06. 2020

Květen přinesl mírné oživení dopravy v Česku: výběr mýtného vzrostl oproti dubnu o 14 procent na 852 milionů korun

Praha, 11. června 2020 – V květnu 2020 zaplatili dopravci za jízdu po zpoplatněných komunikacích na mýtném 851,74 milionů korun. Meziroční pokles vybraného mýtného se snížil z dubnových 19 procent na 13 procent v květnu. Podle statistik společnosti CzechToll, která mýtný systém provozuje, přichází oživení podstatně rychleji v nákladní, než v autobusové dopravě.

Nový satelitní mýtný systém ještě neoslavil první narozeniny a už má za sebou dvě velké zátěžové zkoušky. Po náročném procesu spuštění k 1. prosinci 2019 musel CzechToll zvládnout zachovat plný provoz kritické infrastruktury státu i v době krize způsobené nemocí COVID-19.

„Díky přijatým opatřením se podařilo udržet mýtný systém v chodu bez jakýchkoli výpadků i bez zásadního omezení služeb pro uživatele. V souvislosti s uvolňováním opatření přistoupil i CzechToll od 1. června k opětovnému obnovení plného provozu všech obchodních a kontaktních míst. Řidiči uvítají zejména možnost znovu vracet na obchodních místech nepotřebné palubní jednotky,“ uvedl Petr Chvátal, provozní ředitel společnosti CzechToll.

Statistiky mýtného systému podrobně ukazují, jak dopadla pandemie na sektor dopravy. Zatímco v přepravě zboží klesaly výkony dopravců postupně v průběhu čtyř týdnů až o necelých 40 procent a poté se vrátily k opatrném růstu, u autobusových dopravců přišel pokles významně rychleji, byl podstatně hlubší a k růstu se nyní vrací pomaleji.

Zajímavý pohled nabízejí statistiky mýtného systému také při rozdělení na české a mezinárodní dopravce. Na konci května se na českých dálnicích pohyboval přibližně stejný počet nákladních dopravců z České republiky, jako v době před propuknutím krize. Počet zahraničních dopravců dosahoval 85 % stavu před krizí. Autobusoví dopravci z České republiky vyslali na české dálnice 68 % vozidel z počtu před propuknutím krize, ze zahraničí se pak vrátilo na české dálnice ke konci května jen 9 % vozidel.

© 2024 CzechToll
Design by KRAFT digital