NOVINKY
TISKOVÁ ZPRÁVA      08. 10. 2020

V září předepsal CzechToll na mýtném 1,046 mld. Kč, je to nejvyšší měsíční výběr od startu zpoplatnění v roce 2006

Praha, 8. října 2020 – V září předepsal CzechToll dopravcům za užívání zpoplatněných silnic a dálnic na mýtném 1,046 mld. korun. Je to nejvyšší suma vybraného mýtného za měsíc od roku 2006, kdy bylo zpoplatnění pro vozidla s hmotností nad 3,5 tuny zavedeno. Meziročně se v září zvýšil výběr mýtného o 12,28 procenta.

Na rekordním výběru mýtného se v září podíleli takřka stejnou měrou dopravci z České republiky (podíl 50,2 % na vybraném mýtném) a dopravci ze zahraničí (49,8 %). Role České republiky coby tranzitní trasy pro mezinárodní dopravu pak má vliv na rozdělení výběru mýtného mezi dálnice (podíl 89 % na vybraném mýtném) a silnice I. třídy (zbylých 11 %). Více než 99 % projetého mýtného bylo naúčtováno nákladním automobilům, jen 0,7 % připadá na autobusy z České republiky a zahraničí.

„Měsíce říjen a listopad patří ve výběru mýtného každoročně k nejsilnějším. Pokud nedojde k dalšímu podstatnému omezení ekonomiky či uzavírání hranic napříč Evropou, měli bychom i v letošním krizovém roce zvýšit meziroční výběr mýtného a přes výpadek během jarního nouzového stavu překonat hranici 11 mld. korun,“ uvedl ke statistikám Matej Okáli, generální ředitel společnosti CzechToll. „Důležité je také připomenout, že provoz mýtného systému stojí v letošním roce český stát řádově o 1 miliardu korun méně, než dřívější provoz mikrovlnné technologie,“ dodal Okáli.

© 2024 CzechToll
Design by KRAFT digital